Prof. Piotr Wiland | |
Inhibitory JAK spojrzenie w przyszłość farmakoterapii chorób reumatycznych |
Prof. dr hab. Ewa Kontny | |
Patomechanizm zapalny w rzs z uwzględnieniem punktu uchwytu leków biologicznych i leków syntetycznych celowanych |
dr Patryk Woytala | |
Autoimmunologiczna choroba ucha wewnętrznego |
Dr n. med. Lidia OSTENEK
Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych PUM
Diagnostyka i leczenie zespołu antyfosfolipidowego
Współczesne rekomendacje.
Zespół antyfosfolipidowy jest jednostą chorobową charakteryzującą się występowaniem zakrzepicznych powikłań żylnych i/lub tętniczych oraz powikłań ciąży, którym zawsze towarzyszy obecność przeciwciał antyfosfolipidowych.
Zespół antyfosfolipidowy (antiphospholipid syndrome – APS) jest jednostką chorobową charakteryzującą się występowaniem zakrzepiczych powikłań żylnych i/lub tętniczych oraz występowaniem powikłań ciąży, którym zawsze towarzyszy obecność przeciwciał antyfosfolipidowych (antiphospholipid antibodies – aPL). Obecnie APS jest uznawany za najbardziej interdyscyplinarny zespół chorobowy, ponieważ może być rozpoznawany w bardzo licznej grupie różnych dziedzin medycyny.
Historia APS jest stosunkowo krótka (pierwszy opis APS w literaturze medycznej opublikowano w 1987 r.), ale historia badań nad aPL sięga r. 1941, w którym M. Pangborn wyizolowała z serca wołu antygen: fosfatydyloserynę, nazwany przez nią kardiolipiną. W 1952 r. Moor i Mohr wprowadzili pojęcie „fałszywie dodatnich serologicznych testów kiłowych”, a Conley i Hartman po raz pierwszy u chorych na toczeń rumieniowaty układowy (systemic lupus erythematosus – SLE) opisali wydłużenie in vitro całkowitego czasu krzepnięcia. Feinstein i Rapaport w 1972 r. wytłumaczyli to zjawisko i wprowadzili pojęcie antykoagulantu toczniowego (lupus anticoagulat – LAC), a w 1963 r. Bowie po raz pierwszy opisał częstsze występowanie zakrzepicy naczyń żylnych u chorych z obecnością LAC. Nawracające utraty ciąż u chorej z obecnością LAC po raz pierwszy w 1954 r. opisał Beaumont, a w 1977 r. Krulik opublikował doniesienie o niepowodzeniach położniczych u chorej ze SLE i obecnością LAC. Rok 1985 to okres, w którym Harris przedstawił związek małopłytkowości z obecnością przeciwciał antykardiolipinowych (anticardiolipin antibodies – aCL), a Hughes pod pojęciem „zespołu antykardiolipinowego” opisał współistnienie objawów klinicznych: zakrzepicy naczyń żylnych i/lub tętniczych, małopłytkowości i utrat ciąż, z laboratoryjnymi: obecnością aCL lub LAC. W 1987 r. nazwę zespołu zmieniono na: „zespół antyfosfolipidowy” i opracowano pierwsze kryteria dla APS. Dopiero w 1990 r. badania przeprowadzone w trzech niezależnych ośrodkach wykazały, że aCL do związania z antygenem wymagają obecności kofaktora – β2-glikoproteiny I (β2GPI). W 1992 r. Asherson i wsp. opisali grupę chorych na APS, u których w krótkim czasie doszło do rozwoju ciężkich wielonarządowych powikłań zakrzepowych bardzo często prowadzących do śmierci. Dla tej grupy chorych zaproponowano termin: katastroficzny zespół antyfosfolipidowy (catastrophic antiphospholipid syndrome – CAPS). Chociaż początkowo pojęcie APS wiązano przede wszystkim ze SLE, to w latach 1989–1999 Asherson, Font oraz Alarcón-Segovia opisali pierwsze przypadki z pierwotnym APS (primary APS – PAPS). Jeśli APS towarzyszy innym chorobom, mówimy wówczas o wtórnym zespole antyfosfolipidowym (secondary APS – SAPS).
Jednostkami chorobowymi, w przebiegu których najczęściej występuje SAPS, są:
Może ono ponadto wiązać się z przyjmowaniem takich leków, jak: prokainamid, fenotiazyna, hydralazyna, chlorotiazyd, chinina, doustne środki antykoncepcyjne.
Przeciwciała antyfosfolipidowe stwierdzane są u ok. 1–3% dorosłej populacji bez klinicznych objawów APS. Przeciwciała antyfosfolipidowe stwierdza się u 25% chorych z zakrzepicą żylną, 25% młodych chorych z udarem mózgu, 18% chorych z przedwczesną miażdżycą naczyń wieńcowych i ok. 30% pacjentek z nawracającymi utratami ciąż. Częstość występowania aPL rośnie z wiekiem. U chorych na SLE aPL stwierdzane są w 20–60% przypadków, przy czym w badaniach europejskich częstość ta oceniana jest na 36%. Retrospektywne badania wykazały, że u 50% chorych na SLE, u których stwierdzono obecność aCL, w ciągu 10 lat rozwija się SAPS. Wiąże się to z ryzykiem rozwoju powikłań zakrzepowych i wpływa na wzrost śmiertelności w tej grupie chorych. Ocenia się, że w skali roku na APS zapada 5/100 000 osób, a ogólna chorobowość wynosi 40–50 przypadków/100 000 ogólnej populacji.
Przeciwciała antyfosfolipidowe stanowią duża grupę autoprzeciwciał, spośród których znaczenie diagnostyczne mają:
W 2004 r. w Sydney zaktualizowano wcześniej opracowane kryteria z Sapporo (1998 r.). Opublikowano je w r. 2006 (tab. 1). Zgodnie z kryteriami z Sapporo utrzymano podział na kryteria kliniczne i laboratoryjne. Do kryteriów laboratoryjnych włączono anty-β2GPI. Spełnienie przynajmniej jednego kryterium klinicznego i jednego kryterium laboratoryjnego upoważnia do rozpoznania APS. Kryteria te nie mogą być stosowane u chorych, u których objawy wystąpiły w okresie dłuższym niż 5 lat od momentu wykrycia aPL w surowicy. Do kryteriów klinicznych nie zalicza się zakrzepicy żył powierzchownych. Zalecono, aby aPL oznaczać przynajmniej 2-krotnie w odstępach czasu nie mniejszych niż 12 tygodni. Kryterium laboratoryjne musi być spełnione przynajmniej dwukrotnie. Ustalono graniczną wartość stężenia aPL o znaczeniu diagnostycznym: stężenie przeciwciał jest istotne diagnostycznie, jeśli jest wyższe niż 40 GPL lub MPL albo jest powyżej 99. percentyla.
Należy pamiętać, że ogólnie stosowane testy do oceny aPL cechują się różną czułością i swoistością diagnostyczną, co wiąże się z uzyskiwaniem wyników fałszywie pozytywnych lub fałszywie negatywnych. Stąd ważne jest, aby w diagnostyce aCL i anty-β2GPI stosować testy ELISA standaryzowane, wysokiej jakości. U chorych z obecnym czynnikiem reumatoidalnym lub obecnością krioglobulin możemy uzyskać fałszywie pozytywne wyniki na obecność aCL w klasie IgM.
Diagnostyka laboratoryjna LAC opiera się na testach krzepnięcia osocza zależnych od fosfolipidów. Aby można było potwierdzić obecność LAC, muszą być spełnione trzy kryteria ustalone przez International Society on Thrombosis and Haemostasis (ISTH) w 1995 r.
Pozytywny wynik testu na obecność LA musi być potwierdzony po 12 tygodniach.
Fałszywie pozytywne testy na obecność LAC mogą występować u osób starszych i u pacjentów przyjmujących antykoagulanty – testu nie powinno się wykonywać u chorych leczonych heparyną lub przyjmujących doustnie antykoagulanty. Aktywność LAC może być maskowana u chorych z wysokim stężeniem odczynów ostrej fazy i po brutalnym nakłuciu żyły. Negatywne wyniki testów na obecność LAC mogą występować u chorych z jego niskim stężeniem.
Tab. 1. Zmodyfikowane kryteria klasyfikacyjne zespołu antyfosfolipidowego (Miyakis S.I. wsp., J. Thromb. Haemost., 2006; 4 (2): 295–306)
Kryteria kliniczne |
|
Kryteria laboratoryjne |
|
Najważniejsze kliniczne manifestacje zespołu antyfosfolipidowego
Zakrzepica należy do najważniejszych i najczęściej występujących objawów APS. Zazwyczaj przyjmuje postać zakrzepicy żylnej kończyn dolnych, często współistniejącej z zatorowością płucną. Zakrzepica naczyń tętniczych występuje rzadziej, a jej najczęstszą postacią jest zajęcie naczyń tętniczych wewnątrzczaszkowych.
Tab. 2. Określenie zmian na zastawkach serca współistniejących z obecnością przeciwciał antyfosfolipidowych
|
|
|
|
- zakrzepica/zwężenie tętnicy nerkowej, zawał nerki,
- nadciśnienie tętnicze,
- nefropatia APS,
- zakrzepica żył nerkowych,
- schyłkowa niewydolność nerek i transplantacja nerki,
- zespół antyfosfolipidowy i nefropatia toczniowa.
W przypadku chorych na SLE i APS zmiany mogą mieć charakter mieszany i przyjmować postać glomerulopatii zapalnej i powikłań naczyniowych.
Powikłania ciąży należą do klasycznych objawów w przebiegu APS. Najczęstszymi powikłaniami ciąż u pacjentek z APS są:
Utraty ciąż u pacjentek nieleczonych z PAPS są szacowane na 50–70%, a u chorych na SLE + SAPS nawet na 90%. Prospektywne wieloośrodkowe badanie europejskie obejmujące 109 pacjentek z APS wykazało, że 73 (67%) spośród nich miało objawy tzw. czystego położniczego APS (obstetrical APS – OAPS), tzn. powikłania ciąż bez epizodów zakrzepowych w wywiadzie.
Proponowana strategia terapeutyczna u chorych na APS (Espinosa G, Cervera R. Expert Opin Pharmacother 2009)
- unikanie naczyniowych czynników ryzyka, takich jak: nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemia, nikotynizm,
- niestosowanie środków antykoncepcyjnych zawierających estrogeny,
- profilaktyka z zastosowaniem heparyn niskocząsteczkowych w sytuacjach wzmożonego ryzyka (zabieg operacyjny, unieruchomienie).
U chorych z ustalonym rozpoznaniem APS i pierwszym epizodem zakrzepicy żylnej zaleca się doustne stosowanie antykoagulantów w dawce pozwalającej uzyskać wartości INR 2,0–3,0.
U chorych z ustalonym rozpoznaniem APS i epizodem zakrzepicy tętniczej zaleca się stosowanie doustnych antykoagulantów w dawce pozwalającej uzyskać wartości INR > 3,0.
U chorych z ustalonym rozpoznaniem APS i nawracającymi epizodami zakrzepowymi pomimo leczenia przeciwzakrzepowego powinno się przeprowadzić kontrolę terapeutycznego poziomu INR, a w przypadku należnych jego wartości leczenie przeciwzakrzepowe należy zintensyfikować celem uzyskania wartości INR > 3,0.
Pacjenci z ustalonym rozpoznaniem APS i nawracającymi epizodami zakrzepowymi pomimo leczenia przeciwzakrzepowego przy INR > 3,0 powinni w leczeniu otrzymywać dodatkowo aspirynę (ASA) w dawkach 75–100 mg/dobę.
U chorych z wcześniejszymi epizodami zakrzepicy w wywiadzie leczenie przeciwzakrzepowe powinno być dożywotnie. Ryzyko nawrotu zakrzepicy jest najczęściej obserwowane w ciągu pierwszych 6. miesięcy od przerwania leczenia przeciwzakrzepowego.
Opieka ogólna
Zaleca się ścisły nadzór nad matką i płodem sprawowany przez zespół wielospecjalistyczny. W 20. i 24 Hbd oraz później zalecane jest badanie tętnic macicznych metodą Dopplera. Konieczne jest monitorowanie ciśnienia tętniczego krwi i białkomoczu. W okresie okołoporodowym zalecana jest profilaktyka przeciwzakrzepowa.
U pacjentki z obecnością aPL w pierwszej ciąży lub bez wcześniejszych niepowodzeń położniczych zalecana jest opieka ogólna i ASA w dawce 75–80 mg/dobę.
Pacjentki z położniczą postacią APS (obstetrical APS – OAPS) pod postacią wczesnych niepowodzeń położniczych powinny stosować ASA w dawce 75–100 mg/dobę, a w przypadku niepowodzenia: ASA + heparyna niskocząsteczkowa (LMWH) w dawce profilaktycznej.
Pacjentki z OAPS pod postacią utrat ciąż powinny otrzymywać ASA + LMWH w dawce profilaktycznej, w razie niepowodzenia: ASA + LMWH w pełnej dawce, a w razie dalszego niepowodzenia: dodatkowo immunoglobuliny dożylnie.
Pacjentki z APS i zakrzepicą w wywiadzie powinny otrzymywać ASA + LMWH (w pełnej dawce). Pochodne kumaryny mogą być stosowane od 12 Hbd, a w przyp. niepowodzenia: dodatkowo immunoglobuliny dożylnie.
Leczenie immunosupresyjne w APS nie jest generalnie wskazane, należy je rozważyć jedynie u chorych na SLE i APS lub w stanach zagrożenia życia (CAPS). Małopłytkowość występująca w przebiegu APS jest zwykle łagodna i tylko w niektórych przypadkach wymaga leczenia glikokortykosteroidami. Małopłytkowości ciężkie lub oporne na prednizon należy leczyć z zastosowaniem azatiopryny, danazolu, immunoglobulin i.v. lub rytuksymabu. Łagodna małopłytkowość u pacjentów z aktywną zakrzepicą nie jest przeciwwskazaniem do leczenia przeciwzakrzepowego. W przypadku małopłytkowości u ciężarnych pacjentek z APS zalecane jest stosowanie prednizonu, ponieważ ponad 90% jego dawki jest metabolizowane przez łożyskową b-hydroksylazę do postaci nieaktywnych.
„Przegląd Reumatologiczny” nr 5/2010 (34), s.1-3.
Nasz serwis internetowy używa plików Cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z naszej strony internetowej bez zmiany ustawień dla plików Cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w Polityce plików Cookies.