Prof. Piotr Wiland | |
Inhibitory JAK spojrzenie w przyszłość farmakoterapii chorób reumatycznych |
Prof. dr hab. Ewa Kontny | |
Patomechanizm zapalny w rzs z uwzględnieniem punktu uchwytu leków biologicznych i leków syntetycznych celowanych |
dr Patryk Woytala | |
Autoimmunologiczna choroba ucha wewnętrznego |
Prof. dr hab. n. med. Jacek SZECHIŃSKI
Kierownik Zakładu Reumatologii UM we Wrocławiu
I. Definicja i epidemiologia
Łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS) – przewlekła choroba zapalna stawów u chorych z łuszczycą.
Rola czynników genetycznych
! Trwają intensywne badania nad bardziej precyzyjnym określeniem znaczenia genów (candidate genes) mogących decydować o predyspozycji do zachorowania na ŁZS, rezydujących zarówno w pobliżu wymienionych wyżej antygenów zgodności tkankowej, jak i poza regionem głównego układu zgodności tkankowej (MHC).
Rola czynników zewnętrznych
- urazy
- infekcje wirusowe i bakteryjne
Odczyn zapalny w stawach narażonych wcześniej na uraz (tzw. punctum minoris resistentiae)
Identyczny mechanizm inicjacji choroby jak w z. Reitera i reaktywnym zapaleniu stawów
W przebiegu infekcji HIV znaczny wzrost aktywności zarówno zmian skórnych, jak i stawowych, co pośrednio wskazuje na istotną rolę limfocytów Th8
! Mimo dużego postępu w poznaniu patogenezy ŁZS, wciąż nie ustalono definitywnie czynników odpowiedzialnych za inicjację procesu zapalnego.
II. Postaci ŁZS
Moll i Wright, 1973 r. – podział ŁZS na 5 postaci (podtypów)
1. Klasyfikacja zmian stawowych w ŁZS
W postaci asymetrycznej nielicznostawowej najczęściej zapalenie palców (dactylitis)
W postaci asymetrycznej nielicznostawowej najczęściej zapalenie palców (dactylitis).
Objęcie procesem zapalnym wszystkich stawów palca oraz pochewek ścięgien; zaczerwienienie, obrzęk i ból całego palca (palec kiełbaskowaty).
W postaci z dominującym zajęciem dystalnych stawów międzypaliczkowych zmiany łuszczycowe paznokci.
Objaw „naparstka” – zagłębienia w płytce paznokciowej.
Postać okaleczająca (arthritis mutilans): osteoliza, skrócenie policzków i tzw. „palce teleskopowe”.
W postaci wielostawowej przypominającej RZS destrukcyjne zmiany w obrębie kości nadgarstków.
W postaci osiowej typowe asymetryczne zapalenie stawów krzyżowo-biodrowych i występowanie syndesmofitów.
III. Rozpoznawanie ŁZS
Kryteria diagnostyczne opracowane w 1973 r. przez Molla i Wrighta
Próby nowelizacji kryteriów diagnostycznych:
1979 r. - Bennet;
1984 r. – Vasey;
1987 r. – Gladman i wsp.;
1991 r. – European Spondyloarthropathy Study Group, Dougados i wsp.;
1999 r. – Fournie i wsp.;
1999 r. – Mc Gonagle.
Nadal pozostają one jednak niedoskonałe i nie wykazują istotnej przewagi nad kryteriami z 1973 r.
Najczęściej występujące objawy kliniczne:
Najczęstsze objawy pozastawowe:
Zmiany radiologiczne, które pomagają w różnicowaniu ŁZS od innych zapaleń stawów:
! W ŁZS dochodzi do znacznego upośledzenia jakości życia, które z powodu współistnienia zmian skórnych i stawowych może być gorsze aniżeli w RZS.
Pacjenci, oprócz ograniczeń ruchomości stawów i przewlekłego bólu, narażeni są na dodatkowe cierpienia i stres z powodu choroby skóry.
VI. Patogeneza zmian stawowych
- Kaskada cytokin prozapalnych identyczna jak w RZS
- Cytokiny pozapalne – mediatory procesów biologicznych wiodących do destrukcji stawu. Stymulują resorpcję kości, hamują kościotworzenie, są inhibitorami syntezy proteoglikanu, indukują degradację kolagenu i chrząstki przez aktywację metaloproteinaz i prostaglandyny E2.
- TNF-α indukuje międzykomórkowe cząsteczki adhezyjne odgrywające ważną rolę w utrzymywaniu się procesu zapalnego.
! ŁZS, podobnie jak inne zapalenia stawów, może być trudne do rozpoznania we wczesnym okresie choroby.Szybkie ustalenie rozpoznania jest bardzo istotne dla dalszego przebiegu ŁZS, który można powstrzymać, a nawet zahamować przy zastosowaniu kompleksowych metod leczenia.
V. Leczenie kompleksowe
Edukacja chorego i jego rodziny
Fizykoterapia, kinezyterapia, rehabilitacja
Farmakoterapia
Leczenie ortopedyczne
- Należy uwzględnić obecność zmian skórnych i stawowych
- Leczenie zmian skórnych nie zawsze ma istotny wpływ na objawy stawowe
- Przy dominujących objawach skórnych, z niewielkimi zmianami stawowymi, stosować leczenie dermatologiczne, poprzestając w leczeniu stawów tylko na podawaniu NLPZ
- U chorego z aktywnym zapaleniem stawów, przy nieznacznych zmianach skórnych, stosować leki modyfikujące przebieg choroby. Zmiany skórne leczone wtedy za pomocą metod lokalnych
- U chorego z równoczesnym aktywnym procesem zapalnym skóry i stawów podawać leki modyfikujące przebieg choroby lub stosować biologiczne leczenie antycytokinowe. Ma ono korzystny wpływ przeciwzapalny na obydwa ogniska choroby
- Konieczne zastosowanie doraźnej i długofalowej strategii leczenia
Doraźna strategia leczenia – uwolnienie chorego od bólu i krótkotrwała poprawa jakości życia
Długofalowa strategia leczenia – hamowanie procesu zapalnego, zapobieganie destrukcji stawów i niepełnosprawności
- Ważna jest aktywność choroby i indywidualna reakcja na stosowane leki
- Większość środków wypróbowana wcześniej w leczeniu RZS. Również ocena skuteczności terapii i monitorowanie jej przebiegu oparte na metodach stosowanych w leczeniu RZS (kryteria ACR, DAS)
- Do monitorowania wyników leczenia ŁZS stosowane też PsARC (Psoriatic Arthritis Response Criteria), wprowadzone przez Clegga i wsp. w 1996 r. w próbie klinicznej oceniającej skuteczność leczenia sulfasalazyną
- Dla określenia jakości życia powszechnie stosowany kwestionariusz HAQ (Health Assessment Questionnaire), obejmujący 8 codziennych czynności życiowych (np. ubieranie się, jedzenie, chodzenie, higienę osobistą), ocenianych w skali 0-3
! Przedstawione powyżej metody stosowane są głównie w badaniach klinicznych oraz w dużych akademickich ośrodkach klinicznych, natomiast ich przydatność w codziennej praktyce jest ograniczona.
VI. Leki w terapii ŁZS
NLPZ
Najczęściej stosowane we wczesnych stadiach ŁZS, zarówno w osiowej, jak i obwodowej postaci. Posiadają właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, ograniczają obrzęki stawowe, bolesność uciskową i poprawiają jakość życia. Sporadycznie opisywane przypadki zaostrzenia zmian skórnych po NLPZ, w większości przypadków brak wpływu na zmiany skórne.
Leki sterydowe
Mogą być stosowane dostawowo w przypadkach z dominującym zajęciem jednego dużego stawu, pod warunkiem ograniczenia ilości iniekcji. Częste ich powtarzanie przyspiesza destrukcję stawu i znacznie utrudnia wykonywanie zabiegów ortopedycznych, które mogą być niezbędne w dalszych stadiach choroby.
Leki modyfikujące przebieg choroby
Doświadczenia uzyskane przy stosowaniu tej grupy leków w RZS przeniesione do leczenia ŁZS.
sulfasalazyna
Najczęściej stosowana, można ją podawać we wszystkich podtypach (postaciach) ŁZS. Badania kliniczne wykazały jednak znacznie lepszą skuteczność sulfasalazyny w postaci obwodowej niż osiowej. Stosowana dawka – 1000 mg/24 h. Należy równocześnie podawać kwas foliowy, kontrolować morfologię krwi i aktywność enzymów wątrobowych.
metotreksat
Stosowany w ŁZS już od 1964 roku. Istnieje niepotwierdzone w badaniach retrospektywnych przekonanie o większej toksyczności tego leku w ŁZS w stosunku do RZS. Podawany w tygodniowej dawce 10-20 mg z kwasem foliowym. Należy raz w miesiącu kontrolować aktywność Alat i Aspat i raz na rok wykonywać RTG klatki piersiowej.
cyklosporyna A
Korzystnie wpływa równocześnie na zmiany skórne i stawowe. Może być stosowana w kombinacji z innymi lekami modyfikującymi, najczęściej z metotreksatem. Z uwagi na nefrotoksyczność cyklosporyny należy kontrolować funkcję nerek (kreatynina) i ciśnienie tętnicze. Nie powinno się przekraczać dawki 3 mg/kg/24 h.
azatiopryna
Nie przeprowadzono wiarygodnych prób klinicznych w ŁZS. Istnieją doniesienia o korzystnym działaniu na skórę i stawy. Dawka terapeutyczna wynosi
1 mg/kg/24 h. Należy kontrolować morfologię krwi.
leflunomid
Jako selektywny inhibitor syntezy pirmidyny blokuje aktywność limfocytów T i ogranicza ich udział w procesie zapalnym. W przeprowadzonym u 188 chorych na ŁZS badaniu stwierdzono w 59% poprawę zmian skórnych. Leflunomid stosuje się w 3-dniowej dawce nasycającej (100 mg/24 h), a następnie w dawce podtrzymującej 20 mg/24 h. Należy kontrolować aktywność Alat i Aspat, ponieważ lek należy do preparatów hepatotoksycznych.
Inhibitory TNF-α
etanercept (Enbrel)
Fuzyjne białko zbudowane z 2 domen receptora p 75 TNF-α i regionu Fc IgG1. Pozwala to na 50-1000 razy silniejsze wbudowywanie się w porównaniu do naturalnego monomeru receptora TNF. Iniekcje podskórne, 2 razy w tygodniu 25 mg lub 1 raz w tygodniu 50 mg. Korzystne kojarzenie leczenia z metotreksatem. Wykazuje skuteczność w leczeniu zmian stawowych i skórnych. W randomizowanych badaniach wykazano, oprócz poprawy klinicznej, zahamowanie progresji zmian radiologicznych.
infliksimab (Remicade)
Chimeryczne przeciwciało IgG1 przeciw TNF. Podawany w infuzjach dożylnych w początkowej dawce 3 mg/kg. Stosuje się w zależności od aktywności choroby, w odstępach 2-4-6 tygodniowych. W badaniu IMPACT przeprowadzonym u 200 chorych na ŁZS wykazano poprawę zmian stawowych i skórnych. W przypadkach bez poprawy zmian stawowych wykazano wycofanie się zmian skórnych. Korzystne stosowanie infliksimabu łącznie z metotreksatem. Nie należy stosować u chorych z przebytą lub aktywną gruźlicą.
adalimumab (Humira)
W pełni zhumanizowane przeciwciało monoklonalne anty-TNF. Podawany w dawce 40 mg/tydzień podskórnie. Wykazuje się dobrą skutecznością. Korzystne kojarzenie leczenia z metotreksatem. Wpływa na ograniczenie procesu zapalnego stawów i skóry.
Terapie eksperymentalne ŁZS
Wzrost zainteresowania innymi metodami leczenia biologicznego. Podejmowane próby stosowania leków anty-IL-1 (Anakinra), blokujących interakcje limfocytów T (CD 25, CD 2, CD 80/CD 86, CD 40/40L) oraz cytokin przeciwzapalnych (IL-10)
Zaawansowane próby stosowania białka CTLA-4-Ig (abataceptu), blokującego 2 sygnał między komórką prezentującą antygen (CD 80/86) a limfocytem T (CD 28)
Zapewne w najbliższych latach terapie te będą wprowadzane, muszą jednak wcześniej zostać poddane odpowiednim próbom klinicznym.
„Przegląd Reumatologiczny” 2005, nr 4 (4), s. 6-7.
Nasz serwis internetowy używa plików Cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z naszej strony internetowej bez zmiany ustawień dla plików Cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w Polityce plików Cookies.